alt etiket
Soru sor Silinen fotoğrafları kurtarma
PAPATJA AJANS SESMAX
Tıkla Soru Sor ; 24 saat içinde cevap ; Reklamlar ile sesini duyur markanı tanıtıt reklamını ünlü kişiler seslendirsin en iyi en seçkin seslerin farkını müşterilerinize duyurun Ajans Sesmaz farkı ile farkı yakalayın.

Seslendirmeye nasıl başladım

Öncelikle bu yazıyı yazmamdaki amaç yani seslendirmeye nasıl başladığıma dair benim kişisel olarak hikayem, seslendirme mesleğine merak salan ve seslendirme yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi açısından önemli olduğu için karar verdim. Ben seslendirme ile 20 li yaşlarımın ilk yılların da tanıştım. Onun öncesinde dublajı, seslendirmeyi ve televizyonlardaki filmlerin ve dizilerin dublajının nasıl yapıldığı ile alakalı hiçbir fikrim yoktu. Seslendirme ve dublajla tanışmam, radyoda çalışan bir arkadaşımın yanına ziyarete gitmemle başladı.

Özel bir radyoda çalışan bu arkadaşımın yanına her gittiğimde, radyoda program yapan sözgelimi; haberleri seslendiren veya radyonun diğer çalışanlarını gözlemledim. Seslendirme ile bu şekilde tanıştım. Belki radyoculuğun dublajla bir ilgisi olmayabilir ama sonuçta radyo demek sesiniz ile insanlara ulaşmak demektir. Sonrasında ufak ufak radyoda dönen reklamları ve okunan haberleri dinlemeye başladım. Bunun akabinde şu an hala bitmeyen ve hala devam eden araştırmalara başladım. İnternette seslendirme ile alakalı forumlarda neler yazıldığını, hangi görüşlerin dile getirildiğini okumaya ve seslendirmenin ve dublajın ne olduğunu anlamaya başladım. Sonrasında bu işi nasıl yaparım, nasıl ederim, nereden başlamalıyım gibi sorulara cevap ararken özel bir dublaj stüdyosu olan Akla Kara dublaj platformuna ulaştım. Akla Kara'nın iki sahibinden birisi olan Kerem Kobanbay bana Akla Karaya gelebileceğimi ve burada dublajın nasıl yapıldığına dair tecrübe edinebileceğimi ve istersem ilerleyen zamanlarda benim de dublaj yapabileceğimi söyledi. O zamanları hala çok iyi hatırlıyorum.

Facebook'tan kendisiyle iletişime geçtiğim Kerem abi beni Akla Karaya davet etti ve oraya gidip Kerem abi ile tanıştım. Ve ertesi günlerde Akla Kara dublaj platformuna sürekli gidip gelmeye başladım. Akla Kara dublaj platformunda sabahları filmlerin kalabalık sahnelerinin dublajını yapan rabarba grubu vardır. Bende bu rabarba grubunun içinde yerimi aldım. Rabarba grubu şu demektir; özellikle yabancı filmlerin içerisinde yer alan kalabalık sahnelerin sözgelimi; bir restoran sahnesi, bir okul kantini sahnesi, bir devlet dairesindeki kalabalık bir ortam gibi sahnelerin dublajının yapılmasına rabarba denir. Benim için Akla Kara dublaj platformu dublajı tanımak, hem öğrenmem hem de deneyim kazanma noktasında gerçekten çok eğitici ve öğretici bir okul olmuştur. Bu anlamda Kerem Kobanbaya hala kendisini gördüğümde teşekkür ediyorum. Akla Kara dublaj platformuna bir yıl kadar gidip dublajı tanıdım ve ustaları dinledim. Onları gözlemledim. Ve ondan sonra seslendirmenin başka alanlarına, sözgelimi; reklam seslendirmesi, tanıtım filmi seslendirmesi, belgesel seslendirmesi ve viral reklamlar gibi alanlara yoğunlaştım.

İşte benim için seslendirme ve dublajla tanışmak kısaca böyle olmuştur. Şimdi bakıyorum ve internetteki forumları okuduğumda şöyle yazılarla karşılaşıyorum. Seslendirme yapmak için ne yapmalıyım, seslendirme anlamında kendimi nasıl geliştirebilirim, seslendirme yapmak istiyorum ama ne yapacağımı nereden başlayacağımı bilmiyorum gibi yazılarla karşılaşıyorum. İşte kısaca benim kişisel maceram, dublaj ve seslendirme ile tanışmam böyle oldu. Bu anlamda bu işi yapmak isteyen, seslendirme ve dublaj mesleğini icra etmek isteyen arkadaşlara kısaca benim kişisel maceramdan kendilerine yol gösterici olarak bazı ipuçları bulabilirler. Bir kursa gidebilirler veya kendilerini de geliştirebilirler. Hiç bir kursa gitmeyip kendi çalışmalarıyla, kendilerine yatırım yaparak ve kendilerine zaman ayırarak seslendirme mesleğin de istenilen seviyeye gelebilirler.

Veya dublaj stüdyolarına ki; İstanbul'da birçok dublaj stüdyosu var, gidip seslendirme ve dublajı daha yakından, seslendirme sanatçılarını birebir gözlemleyerek dublaj mesleğini seslendirme mesleğini daha yakından tanıyabilirler. Ondan sonrası sizin bu mesleği yapmak isteyip istemeyeceğinizle alakalı bir süreçtir. Eğer gerçekten istiyor ve devam etmekte kararlıysanız, seslendirme sanatını seslendirme mesleğini yapmak istiyorsanız, emin olun kendinizi geliştirmek için yollar bulursunuz. Ve bu alanda ilerlemeye başlarsınız. Unutmayın dublaj ve seslendirmeyi meslek olarak yapmak ve icra etmek istiyorsanız size en önemli tavsiye olarak şunu söyleyebilirim. İstanbul'da yer alan dublaj stüdyolarına gidip bu işin ve mesleğin nasıl yapıldığına ve nasıl icra edildiğine dair, bir takım seslendirme ustalarını gözlemleme şansına sahip olursanız bu sizin için çok faydalı ve öğretici olacaktır...


Seslendirmeye nasıl başladım Bilgiler , Seslendirmeye nasıl başladım öğrenmek istiyorum , Seslendirme öğrenmek istiyorum ,Seslendirme hakkında bilgiler, Seslendirme nasıl yapılır, Seslendirme dersi almak istiyorum Seslendirme öğrenmek istiyorum, Seslendirme işini kim yapar, Seslendirme fiyatları, Seslendirme fiyatı, Seslendirme Ücreti, Seslendirme ücretleri nelerdir Seslendirme firması nerede gibi çeşitli etiketler bu alanda yazıldı.