alt etiket
Soru sor Silinen fotoğrafları kurtarma
PAPATJA AJANS SESMAX
Tıkla Soru Sor ; 24 saat içinde cevap ; Reklamlar ile sesini duyur markanı tanıtıt reklamını ünlü kişiler seslendirsin en iyi en seçkin seslerin farkını müşterilerinize duyurun Ajans Sesmaz farkı ile farkı yakalayın.

Seslendirme yapmak için oyunculuk eğitimi almak gerekir mi

Seslendirme yapmak için oyunculuk eğitimi almak gerekir mi.? Seslendirme ve oyunculuk birbirlerine yakın meslekler gibi görünse de aslında apayrı iki alandır. Sözgelimi bu anlamda seslendirme sanatçılarının tiyatro kökenli olmaları beklenir ve baktığımızda seslendirme mesleğini uzun yıllar yapan sanatçıların tiyatro geçmişlerinin olduğunu görürüz. Ama en nihayetin de seslendirme yapmak için tiyatro ve oyunculuk eğitimi almış olmak şart değildir. Oyunculuk bir karakteri tanıyıp o karakteri ortaya çıkartarak kamera karşısında veya sahnede yaptığınız zihinsel, duygusal ve bedensel bir süreçtir.

Ama seslendirme tamamen sesiniz ile alakalı bir durum olup, sözgelimi ekrandaki karakter ağlıyorsa sizin de ağlamanız gerekmez ama ağlıyormuş gibi yapıp yüzünüzü buruşturduğunuz da istenen oyunu de rahatlıkla verirsiniz. İşte bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı seslendirme yapmak için illa da oyunculuk eğitimi almak şart değildir. Örnek vermemiz gerekirse ülkemizde ustaların ustası olarak görülen Sungun Babacanın oyunculuk geçmişi yoktur. Seslendirme tamamen sesle ve konuşma ile alakalı bir durumdur. Eğer bu anlamda kendinizi geliştirirseniz ve konuşma denen olguyu her zaman hep titizlikle gözetirseniz, seslendirme mesleğinde ilerlemeniz ve yükselmeniz mümkündür. Kaldı ki profesyonel oyuncular bile bazen seslendirme yapamamaktadırlar. Çünkü oyunculuk başka seslendirme başka bir alandır. Seslendirme de çok çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Örneğin reklam seslendirmesin de kendinizi geliştirirseniz, mesela çizgi film seslendirmesin de zorlanabilirsiniz. Yine mesela çizgi film seslendirmesin de iyi olup, tanıtım filmi seslendirmesin de acemilik çekebilirsiniz.

Bunların hepsi birbirinden farklı alanlar olup hepsinin okuyuşları ve oyunları birbirinden farklıdır. Aslında baktığımız zaman profesyonel oyuncuların büyük bir kısmı seslendirme ile uğraşmamaktadırlar. Çünkü oyunculuk gerçekten zamanlarının çoğunu aldığı için bu anlamda seslendirmeye pek vakit ayıramamaktadırlar. Ama hem profesyonel oyunculuk yapıp hem de bazı seslendirme ajansları ile seslendirme projelerin de çalışan oyuncular da vardır. Bunlar da mesela dublajla değil, seslendirme nin diğer alanları olan reklam, tanıtım ve benzeri kategorilerde çalışmaktadırlar. Mesela Engin Altan Düzyatan ve İsmail Hacıoğlu hem profesyonel oyunculuk yapıp hem de reklam seslendirmesi alanında çalışmalar yapmaktadırlar. Yine konumuza dönecek olursak oyunculuk eğtimi, seslendirme yapıp yapmamanızı çok da etkileyen bir durum değildir.
Seslendirme yapmak için oyunculuk eğitimi almak gerekir mi.? oyunculuk eğitimi de alırsanız size bir zararı olmayacaktır. Sonuçta dublaj yaparken bazı tiyatral durumları ortaya çıkarmanız gerekecektir. Eğer oyunculuk eğitimi aldıysanız bu sizin için bir artı olacaktır. Ama en genel anlam da seslendirme yapmak ve seslendirme de ilerlemek istiyorsanız, seslendirmenin incelikleri üzerine, sesinizle oyun yapabilme, sesinizi çeşitli biçimlere sokabilme becerinizi geliştirmeniz gerekir. Bu da oyunculuk eğitiminden ayrılmaktadır. Seslendirmeye merak salan ve seslendirme yapmak isteyen arkadaşlara, bu anlamda herhangi bir kursa gidip seslendirmenin inceliklerini seslendirme ustalarından öğrenebilecekleri bilgisini de vermek isterim. Son söz olarak, oyunculuk çok başka bir dünya, seslendirme çok başka bir dünyadır...


Seslendirme yapmak için oyunculuk eğitimi almak gerekir   , Seslendirme yapmak için oyunculuk eğitimi almak gereklimi, Seslendirme yapmak için oyunculuk eğitimi  , Seslendirme yapmak için oyunculuk eğitimi almak şartmı, Seslendirme yapmak için oyunculuk eğitimi nereden alınır, Seslendrime  ajansı, İstanbul Seslendirme ajansı, Seslendirme, SESLENDİRME, SESLENDİRME AJANSI gibi çeşitli etiketleri sizler için sıraladık.