alt etiket
Soru sor Silinen fotoğrafları kurtarma
PAPATJA AJANS SESMAX
Tıkla Soru Sor ; 24 saat içinde cevap ; Reklamlar ile sesini duyur markanı tanıtıt reklamını ünlü kişiler seslendirsin en iyi en seçkin seslerin farkını müşterilerinize duyurun Ajans Sesmaz farkı ile farkı yakalayın.

Seslendirme sanatçıları

  Öncelikle bir tanımı düzelterek başlayalım. Seslendirme sanatçıları ifadesi aslında doğru bir ifade değildir. Zaten seslendirmenin bir sanat olup olmadığı hala tartışılırken ve sanat olmadığı noktasında büyük bir mutabakat varken seslendirme sanatçıları ifadesi çok da doğru bir ifade değildir. Daha önceki yazılarımızda söylediğimiz gibi seslendirme olsa olsa yardımcı bir sanat olabilir. Kaldı ki yardımcı sanat ifadesi de doğru bir ifade değildir. Zira ortada bir sanat eseri vardır. Sözgelimi; bir filmi yapılmıştır, orada orijinal olarak karakterler oyuncular vardır ve seslendirmenler bu ortadaki sanat eserine sesleriyle katkıda bulunurlar. Orijinali yabancı olan bir filmin veya dizinin dilini, Türkçeye çevirip seslendirirler. En nihayetinde bu; yabancı bir filmi o dili bilmeyen insanlarında izlemesi için Türkçe konuşma işidir. Onun için seslendirme sanatçısı ifadesi biraz da zorlama bir ifadedir.

İlla bir şey denmek isteniyorsa '' seslendirme ustası '' veya '' seslendirmen ''  en doğru ifadedir diyelim ve gelelim konumuza. Sonuçta seslendirmen her türlü metni okuyan kişidir. Seslendirmenlik ülkemizde son yıllarda daha görünür hale gelmiştir. Seslendirme uzun yıllardır vardı ama son 10-15 yıldır daha da göz önündedir ve sürekli bu işi yapan seslendirmenler yavaş yavaş ekranlarda ve kameraların önünde az da olsa görünmektedirler. Bu anlamda seslendirmenlerin hayatını anlatan belgeseller, seslendirmenler ile yapılan röportajlar, seslendirmenlerin katıldığı televizyon programları son yıllarda artmıştır. Seslendirmenlerin hep seslerini duyarız ama görsel olarak onları görmeyiz. Sonuçta seslendirmen sadece sesi ile bu alanda var olan kişidir ve çoğunu hatta büyük bir kısmını tanımayız etmeyiz bile.

Seslendirme sanatçıları Seslendirmenler ile yapılan röportajlarda çoğunun özellikle sesleriyle yıllardır filmlerde ve dizilerde var olan Usta seslendirmelerin; günlük hayatta, otobüste, minibüste ve vapurda bazen konuşmak durumunda kaldıklarında insanların kendilerini seslerinden tanıdıklarını söylerler. Sözgelimi; ben sizin sesinizi bir yerden hatırlıyorum, bir filmde duymuştum gibi tepkilerle karşılaşırlar. Bu yıllardır izlediğimiz filmlerin ve dizilerin seslendirmenlerinin aynı kişiler olmasından kaynaklanır. Ülkemizde dublaj ve seslendirme noktasında özellikle 50 - 60 kişilik bir grup yabancı filmlerin ve dizilerin büyük bir kısmını seslendirmektedir. Bazen dikkat kesildiğimiz ama çoğu zaman da dikkat etmediğimiz bu seslerle bir gün canlı olarak karşılaştığımızda onları hemen tanırız ve vereceğimiz ilk tepki, ben sizin sesinizi bir yerlerden hatırlıyorumdur. Daha önceki yazımızda da söylediğimiz gibi ülkemizde seslendirme ustalık gerektiren bir iştir. Bu anlamda seslendirme yapan ustalar yıllardır bu işin içindedirler ve hatta sadece seslendirme yapıp başka da bir şey yapmayan seslendirmenler mevcuttur.

Kimileri son zamanlarda bazı eğitim kurumlarında seslendirme eğitimi de vermektedir. Örneğin Sungun Babacan hem 40 yıldır seslendirme yapmakta hemde son 5 yıllardır seslendirme eğitimi vermektedir. Seslendirmenler çok değerli ve kıymetli insanlardır. Çünkü yıllardır televizyonlarımızdan her akşam filmler ve dizilerle evlerimize misafir olmaktadırlar. Seslerine dikkat etsek de etmesek de yıllardır bu sesler bilinçaltımıza kazınmıştır. Son yıllarda seslendirmenlerin görünür olması ve onlara bir vefa borcu anlamında seslendirmenler ile yapılan belgeseller, onlar adına yapılan sergiler, örneğin Deniz Çakır'ın Antalya Uluslararası Film Festivali'nde açtığı sergi çok kıymetlidir. Seslendirme ustalarına saygı anlamında ortaya çıkan bu proje 150'ye yakın seslendirmenin resimlerinden oluşur. Seslendirmenlik bir şekilde hayat biçimidir de.

Keyifle yapılan, emek isteyen ve gereken önemi ve özeni gösterdiğiniz de size hayatınızı idame ettirecek imkanlar sunan bir meslektir. Tabii ki her meslekte olduğu gibi seslendirmede sevilmeden yapılmaz. Seslendirmen olmak isteyen arkadaşlara  ilk önce seslendirmeyi sevmelerini, ilgi duymalarını, seslendirme ile ilgili ciddi araştırmalar yapmalarını, seslendirme mesleğine vakit ayırmalarını ve bu anlamda kendilerini geliştirecek imkanların içerisine girmelerini tavsiye ederim....


Seslendirme sanatçıları Seslendirme sanatçıları  ses ücreti Seslendirme sanatçıları ses fiyatı Seslendirme sanatçıları ajansı nerede  Seslendirme sanatçıları ses kayıt studiosu Seslendirme sanatçıları İstanbul  firması nereden bulunur.