alt etiket
Soru sor Silinen fotoğrafları kurtarma
PAPATJA AJANS SESMAX
Tıkla Soru Sor ; 24 saat içinde cevap ; Reklamlar ile sesini duyur markanı tanıtıt reklamını ünlü kişiler seslendirsin en iyi en seçkin seslerin farkını müşterilerinize duyurun Ajans Sesmaz farkı ile farkı yakalayın.

Seslendirmenin aşamaları

 Ulusal kanallarda izlediğimiz reklam filmleri çeşitli aşamalardan geçerler. Firmalar, kurumlar ve markalar ürettikleri ürünler ve eserler ve hizmetlerle alakalı reklam filmi çektiklerinde, bu reklam filmlerinin seslendirilmesi noktasında seslendirme ajansları ile irtibata geçerler. Seslendirme Ajansı nın yöneticileri ve cast direktörlerinin yönlendirmesiyle, reklam filmlerinin veya tanıtım filmlerinin veya kliplerinin seslendirilmesini yapmak için seslendirme sanatçısı talep ederler. Seslendirme ajanslarındaki Cast direktörleri firmaların, şirketlerin ve markaların yöneticilerine filmlerini hangi sanatçı seslendirirse daha etkili olabileceğini söylerler. Seslendirme ajansları bu anlamda firmalara çeşitli seslerden oluşan bir Cd gönderirler.

Veya mail olarak reklam filmleri için en uygun seslendirme sanatçılarının yer aldığı bir mail gönderirler. Firmalar, kurumlar ve şirketler reklam filmleri için en uygun sesi bu sesler arasından seçerler. Sonrasında Seslendirme Ajansı nin cast direktörleri seçilmiş seslendirme sanatçısı ile irtibata geçip belli gün tarih ve saatte o seslendirme sanatçısına randevu verirler. Eğer seslendirme ajanslarının kendi stüdyoları yoksa herhangi bir stüdyoda seslendirme sanatçısı, markanın ve firmanın yöneticileriyle bir araya gelip seslendirme işlemini gerçekleştirirler. Yok eğer Seslendirme Ajansı nın kendi stüdyosu varsa seslendirme sanatçısını ve markanın yöneticilerini yine aynı saat gün ve tarihte stüdyoya davet ederler.

Seslendirmenin aşamaları Seslendirme sanatçısı stüdyoda reklam filmini izler müziğini dinler ve kayıt işlemleri gerçekleştirilir. Bazı durumlarda markanın yöneticileri kayıtta yer almazlar. Ama çoğu zaman markanın yöneticileri Seslendirme Ajansının stüdyosuna bizzat gelirler. Seslendirme sanatçısı kayıt esnasında iken markanın yöneticileri seslendirme sanatçısından farklı varyasyonlar da okumasını isterler. Sözgelimi daha dinamik, daha kampanya tarzında, daha canlı daha farklı şekillerde okumasını isterler. Seslendirme sanatçısının çoğu zaman bu durum hoşuna gitmeyebilir. Ama sonuçta reklamını seslendirdiği markanın yöneticileri oradadır ve haliyle ses çıkarmayacaktır. Ve kayıt esnasında sabırlı davranacaktır.

Bu anlamda benim de birçok defa reklam seslendirirken markanın yöneticileriyle bizzat bir araya geldiğim olmuştur. Özellikle yeni başlayan arkadaşlar için bu durum biraz can sıkıcı ve heyecan verici olabilir. Ama böyle bir durumda dahi seslendirme sanatçısı arkadaşlarıma ve bu işe yeni başlayanlara tavsiyem şudur. Eğer bu işi ciddi şekilde yapıyor ve kendinizi ciddi anlamda geliştirmişseniz, markanın yöneticilerinden çekinmenize ve heyecan duymanıza gerek yoktur. Seslendirme mesleğine hakimseniz ve işinizi iyi yapıyorsanız markanın yöneticileri sizi heyecanlandırmayacaktır. Yine konumuza dönersek çekilmiş bir reklam filmi Seslendirme stüdyosun da son halini alır ve yayına hazır hale getirildikten sonra kanala teslim edilir.

Seslendirme yapmak isteyen arkadaşlarıma bu anlamda az da olsa teknikten de anlamalarını ve seslendirmenin aşamalarını az çok bilmelerini tavsiye ederim. Çünkü günün birinde bu durum işinize yarayabilir. Seslendirmeye yeni başlayan arkadaşlarıma bu anlamda neler yapmaları gerektiği noktasında, Seslendirme nin her aşamasına dair bilgi birikim ve donanım sahibi olmalarını tavsiye ederim. Seslendirme çok çeşitli aşamalardan geçtiği halde sizin bu anlamda sadece yapmanız gereken Seslendirmedir. Kayıt esnasında güzel etkili iyi vurgulara sahip ve iyi bir tonlama gerçekleştirirseniz iyi bir seslendirme performansı ortaya çıkartabilirsiniz. Ama eğer Seslendirme nin diğer tüm aşamalarından haberdar olur ve bu anlamda bilgilerinizi geliştirirseniz emin olun bu durum size fayda sağlayacaktır. Seslendirme sadece kayıt esnasında verilen metni istenilen şekilde okumak değildir.

En başta da dediğim gibi seslendirme sevilmeden yapılacak bir meslek değildir. Sevilerek ve keyif alarak yapılan güzel bir meslektir. Ben de ilk başlarda Seslendirme nin tüm aşamalarını öğrenmek adına seslendirme stüdyolarında kayıt esnasında, montaj esnasında, teknik masadaki arkadaşların yaptıklarını gözlemleyip bu anlamda bilgi birikimimi arttırıp sürekli kendime yatırım yaptım. Eğer siz de bu mesleği uzun yıllar yapmak istiyorsanız, Seslendirme nin tüm aşamalarından haberdar olmanız gerekir. Bu anlamda bilgi birikiminizi arttırmanız gerekmektedir. Unutmayın seslendirme severek yapıldığında, hem keyif alacağınız hem de biraz sabrederseniz iyi paralar kazanacağınız bir meslektir...


Seslendirmenin aşamaları,  Seslendirmenin yapımı,  Seslendirmenin önemi,  Seslendirmenin reklama etkisi,  Seslendirmenin firmaya etkisi,  Seslendirmenin aşamaları nelerdir,  Seslendirme ne kadar ,   Seslendirme fiyatları ücretleri hakkında diğer makalelerimize göz atınız.