alt etiket
Soru sor Silinen fotoğrafları kurtarma
PAPATJA AJANS SESMAX
Tıkla Soru Sor ; 24 saat içinde cevap ; Reklamlar ile sesini duyur markanı tanıtıt reklamını ünlü kişiler seslendirsin en iyi en seçkin seslerin farkını müşterilerinize duyurun Ajans Sesmaz farkı ile farkı yakalayın.

Seslendirme de sesin önemi

 Seslendirme mesleğin de sesin önemine dair internet sitelerinde ve seslendirme ile ilgili forumlarda çokca yazılıp çizilmektedir. Seslendirme de sesin önemine dair bende birkaç şey söylemek isterim. Çünkü seslendirme de sesin önemine dair internette ve forumlarda yazılanları okuduğumda hala aynı kanaat ve düşüncede olunduğunu görmekteyim. Bu yazıyı yazmamdaki amaç tamamen bu düşüncelerden kaynaklanmaktadır. Aslında bu bir yere kadar normal karşılanabilir çünkü seslendirme mesleğine merak salan ve yeni başlayan arkadaşlar da böyle bir durum söz konusudur. Sesi ile alakalı arkadaş çevresinden veya iş arkadaşlarından aldığı olumlu tepkilerden dolayı seslendirme mesleğine yöneldiğini veya böyle bir yönelim içerisinde olduğunu söylemektedir. Seslendirme ile ilgili forumlarda sizde belki sıkça karşılaşmışsınızdır.

Sözgelimi; sesimin çok güzel olduğunu söylerler, arkadaşlarım ses tonumun çok etkileyici olduğunu ve neden seslendirme yapmadığımı söylüyorlar, sesimle alakalı sürekli olumlu geri dönüşler alıyorum ve seslendirme yapmak istiyorum gibi, hatta bizim meslekte klişeleşmiş ve birazda dalgacı bir ifadeyle karşıladığımız bu durumlar forumlarda hala çok yoğun bir şekilde yazılıp çizilmektedir. İşte bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı bu yazıyı yazmak elzem oldu. Öncelikle seslendirme mesleğinde sesin önemine dair ilk etapta şunları söyleyebilirim. Seslendirme mesleğine merak salan ve yeni başlamak isteyen arkadaşlara şunun altını net bir şekilde çizerek söylüyorum. Seslendirme mesleğinde sesin renginin ve niteliğinin çok da fazla bir önemi yoktur. Özellikle ilk başlayanlar için bu tamamen böyledir. Asıl önemli olan ve seslendirme mesleğini yaptığınız süre boyunca yaslanmanız gereken şey, sesinizi kullanabilme ve sesinizle oyun yapabilme becerisidir. Belki seslendirme mesleğinde 3-5 yıl ilerledikten sonra bazı kategorik sesler anlamında sesinizin rengi önem kazanabilir, ama bu anlamda da her ses renginden onlarca alternatif olduğu için bu durumda çoğu zaman önemini yitirmektedir.

Seslendirme ajası  Seslendirme de sesin önemine dair ustalarda aslında aynı fikirdedirler. Seslendirme ustalarıyla yapılan röportajlar da ustalar; seslendirme de sesin öneminin çok fazla bir şey ifade etmediğini, önemli olanın seslendirmenin hangi kategorisinde ilerleyecekseniz oradaki oyun ve sesi farklı biçimler de kullanabilme yeteneğiniz olduğunu söylerler. Hele hele dublaj mesleğini yapacaksanız sesinizin renginin hiçbir önemi yoktur. Çünkü filmlerde ve dizilerde her türden insan olduğu için doğal olarak bu demektir ki her türden sese de ihtiyaç vardır. Tabii ki dublaj mesleğinde ünlü aktör ve aktrislerle özdeşleşen sesler mevcuttur. Ama eğer dikkat ederseniz yabancı aktör ve aktrislerin sesi ile özdeşleşen sesler, zaman zaman değişebilmektedir. Yine konumuza dönecek olursak seslendirme de sesin durumu ve sesinizin güzel olması, karizmatik ve etkileyici olması hiçbir zaman artı bir değer olarak kabul edilmez. Çok nadir de olsa bazı durumlarda işe yaradığını görebilirsiniz ama dediğim gibi bu belkide seslendirme mesleğin de hayatınızda ancak birkaç defa karşınıza çıkabilir. Seslendirmeye merak salan ve seslendirme mesleğini icra etmek isteyen arkadaşlarıma seslerinin renginin ve niteliğinin değil de seslerini kullanabilme ve çeşitli oyunları yapabilme becerilerinin üzerine gitmelerini ve bu anlamda seslerini ve okuyuş biçimlerini geliştirmelerini tavsiye ederim.

Seslendirme ajası  Hazır yeri gelmişken şunu da ifade etmek isterim, çünkü seslendirme de sesin önemine dair şu sorularla da karşılaşmaktayız. Sözgelimi; sesimi çalışmalarla, egzersizlerle ve başka bir takım okuyuş biçimleriyle değiştirebilir miyim.? Öncelikle bu pek de mümkün olan bir durum değildir. Sesinizin rengiyle sesinizin ana niteliği ile oynamanız ve sesinizi bambaşka bir hale sokmanız pek de mümkün değildir. Belki bir takım ameliyatlarla ve ses tellerinize yapılacak bazı müdahalelerle sesinizin rengi ile oynamanız mümkün olabilir ama en nihayetinde sizin karakteristik sesiniz çok da farklılaşmayacaktır. Ve seslendirme de aranan şey aslında sesinizin başkalaşması değil, yazının başında söylediğim gibi sesinizi kullanabilme ve sesinizle bir takım oyunlar yapabilme becerinizdir. Bu da zaten seslendirme mesleğinin yüzde 95'ini kapsamaktadır. Eğer belirgin bir aksanınız ve şiveniz yoksa ve kendi sesinizle bu oyunları ve söyleyiş şekillerini gerçekleştirebiliyorsanız bu durum çoğu zaman işe yarayacaktır. Yeri gelmişken şive ve aksan konusunda sorunu ve kusuru olanlar için de şunu söylemek isterim.

Şiveyi ve aksanı düzeltmek ve istenilen İstanbul ağzına ve okuyuşuna ulaşabilmek için egzersiz ve çalışmalardan ziyade, bol bol dinlemelisiniz. Özellikle seslendirme de iyi olan, İstanbul ağzını iyi konuşan, seslendirme ustalarını dinlemeli ve belli bir zamandan sonra bazı okuyuşlar gerçekleştirmelisiniz. Ama dediğim gibi şive ve aksan sorununu aşmak çok kısa sürelerde başarabileceğiniz bir durum değildir. Burada asıl önemli olan en temel şey, dinlemektir. Dinledikçe kulağınız o seslere, kelimelere ve hecelere alışacak ve bir müddet sonra ister istemez o istediğiniz ve seslendirme de esas olan İstanbul ağzına ve okuyuşuna kavuşacaksınız...

Seslendirme de sesin önemi nedir , Seslendirme de önemli olan nedir , Seslendirme de sesin kuullanılışı, Seslendirme de sesin önemi varmı  , Seslendirme de sesin kullanımı , Seslendirme de sesin detayı, Seslendirme ajası  , Seslendirme fiyatı gibi çeşitli etiketleri tanımladık.


Seslendirme de sesin önemi nedir , Seslendirme de önemli olan nedir , Seslendirme de sesin kuullanılışı, Seslendirme de sesin önemi varmı  , Seslendirme de sesin kullanımı , Seslendirme de sesin detayı, Seslendirme ajası  , Seslendirme fiyatı gibi çeşitli etiketleri tanımladık.