alt etiket
Soru sor Silinen fotoğrafları kurtarma
PAPATJA AJANS SESMAX
Tıkla Soru Sor ; 24 saat içinde cevap ; Reklamlar ile sesini duyur markanı tanıtıt reklamını ünlü kişiler seslendirsin en iyi en seçkin seslerin farkını müşterilerinize duyurun Ajans Sesmaz farkı ile farkı yakalayın.

Seslendirmede artikülasyon

Seslendirmede artikülasyon. Artikülasyon; konuşurken ve söz söylerken kelimelerin ve hecelerin hakkıyla söylenmesi, özellikle hecelerin ağız içindeki çıkak yerlerinden doğru bir şekilde ve hakkı verilerek çıkartılmasıdır. Artikülasyon konuşma da çok önemlidir. Özellikle seslendirme mesleğini yapmak isteyenler artikülasyonlarına çok dikkat etmelidirler. Toplumumuzda insanların günlük hayat koşuşturması ve telaşı içerisinde artikülasyonlarına çok dikkat etmedikleri görülür.Bu durum bir yere kadar normal karşılanabilir. Sözgelimi konuşurken veya bir şey söylerken kelimeleri ve heceleri yuvarlayarak söylerler. Özellikle cümle sonlarında ki heceleri yutarlar. Normal bir konuşmada dahi artikülasyon önemli iken, seslendirme mesleğini icra edenler açısından artikülasyon çok elzem bir durumdur. Eğer iyi bir artikülasyonunuz yoksa iyi bir seslendirme performansı ortaya koyamazsınız. Hatta seslendirmede artikülasyon en önemli başlıklar arasında gelir. Zira artikülasyonunuz gevşek ve iyi değilse seslendirmenin oyununu ve yorumunu hakkıyla yapamayacaksınızdır. Ama iyi bir artikülasyonunuz varsa, herhangi bir metni seslendirirken kasmadan, çok rahat, ve sakin bir şekilde seslendirmeyi yapacaksınızdır. Seslendirmede artikülasyon iyi bir seslendirme performansı ortaya çıkarmak için hem çok önemli hem de çok gereklidir.

Bu anlamda seslendirme ve dublaj kurslarında, seslendirmede artikülasyon başlığı adı altında dersler verilmektedir. Özellikle seslendirme stüdyolarında, günlük sosyal hayatta konuştuğumuz ve söylediğimiz gibi konuşulmaz. Zira stüdyolarda ''stüdyo dili'' diye bir gerçek vardır. Hatta bazı markaların isimleri ve söylenişleri seslendirme  yaparken değişebilir. Bunu seslendirme ile alakalı ses demolarını dinlediğinizde hemen farkedeceksinizdir. Yine konumuza dönecek olursak seslendirme mesleğini icra edenler, artikülasyonlarına çok dikkat etmeli ve bu anlamda artikülasyon egzersizleri yapmalıdırlar. Örneğin dil dudak ve çene tembelliğini atmak adına birtakım artikülasyon egzersizleri yapabilirsiniz. Bu anlamda tekerlemeler artikülasyonunuzu geliştirmek için ve konuşurken ve seslendirirken daha rahat, akıcı ve anlaşılabilir olabilmeniz için en işe yarayan seçenektir. Yine dilinizle ağzınızın içinde yapacağınız birkaç hareket ile artikülasyon eksikliğinizi ve gevşekliğinizi giderebilirsiniz. Yine bu anlamda artikülasyon eksikliğini gidermek için ustaların da sıklıkla tavsiye ettiği gibi kalem çalışması gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kurşun bir kalemi iki dudağınızın arasına paralel bir şekilde yerleştirip tekerlemeleri söylemeye çalışırsanız, bir müddet sonra kalemi çıkardıktan sonra konuşmaya başladığınız da daha akıcı, temiz ve anlaşılır konuşmaya başlarsınız.

Bu anlamda seslendirme mesleğine merak salan ve seslendirme yapmak isteyen arkadaşlara bol bol artikülasyon çalışmaları yapmalarını, dil dudak ve çene tembelliğini atmak için egzersiz, pratik ve temrinleri sürekli tekrarlamalarını tavsiye ederim. Ben de seslendirme mesleğine başladığım ilk zamanlarda bol bol dil dudak ve çene tembelliğini gidermek adına pratik yapardım. Ve hala bir reklamı seslendireceksem eğer seslendirme stüdyosuna yarım saat erken gidip birtakım artikülasyon egzersizleri yapmaktayım. Böylelikle stüdyo da kayda girdiğimde metni daha rahat, akıcı ve temiz bir şekilde okumaktayım. Artikülasyon sadece seslendirmede değil, hayatın tüm alanlarında gereklidir. Günlük hayatta, iş hayatında, aile yaşamında, eşimizle, arkadaşlarımızla veya patronumuzla ilişkide kendimizi iyi bir şekilde ifade etme adına artikülasyon çok gerekli bir durumdur.

Seslendirmede artikülasyon Eğer konuşurken heceleri ve kelimeleri yutuyorsanız ve haklarını vererek çıkarmıyorsanız, konuşmalarınız tam olarak anlaşılmaz. Bu durum muhatabınız tarafından hoş karşılanmaz. Ama eğer artikülasyonunuz iyiyse ve kelimeleri ve heceleri çıkak yerlerinden hakkını vererek, temiz bir şekilde çıkartıyorsanız kendinizle alakalı veya üzerinde çalıştığınız bir konuyu muhatabınıza iyi bir şekilde ifade edebilirsiniz. Bu da çoğu zaman gerçekten hayat kurtaran bir durumdur. Yine konumuza dönecek olursak eğer, günlük sosyal yaşam da dahi gerekli olan iyi bir artikülasyon seslendirme mesleğini icra edenler ve seslendirme mesleğine merak salanlar için gerçekten elzem bir durumdur. Unutmayın eğer iyi bir artikülasyona sahipseniz stüdyoya kayda girdiğinizde gerçekten bunun faydasını fazlasıyla göreceksiniz...


Seslendirmede artikülasyon seslendirme  dublaj eğitimi Reklam seslendirmesi filim seslendirmesi tanıtım video seslendirmesi ve dahası için bizimle iletişime geiçiniz.