alt etiket
Soru sor Silinen fotoğrafları kurtarma
PAPATJA AJANS SESMAX
Tıkla Soru Sor ; 24 saat içinde cevap ; Reklamlar ile sesini duyur markanı tanıtıt reklamını ünlü kişiler seslendirsin en iyi en seçkin seslerin farkını müşterilerinize duyurun Ajans Sesmaz farkı ile farkı yakalayın.

Oyuncular ve seslendirme

    Seslendirme zor bir meslektir ve büyük oranda tekniğe dayanmaktadır. Eğer bu alanda tekniğiniz gelişmemişse ve seslendirme yapabilme beceriniz iyi değilse seslendirmeyi başaramazsınız. Ülkemizde dublajın ve seslendirmenin iyi, kaliteli ve hızlı yapılıyor olmasının nedeni bu alanda seslendirme ile uğraşan ustaların  en az 15- 20 yıldan beri bu işle uğraşıyor olmalarıdır. Seslendirme  de ilk zamanlarınız da ve ilk yıllarınız da ciddi anlamda zorlanabilir, bu işin teknik boyutu çok fazla olduğu için, seslendirme yaparken  bocalayabilirsiniz. Günümüz de dizilerin sayısının artması ve oyunculuk sektörünün hiç olmadığı kadar popüler olması ve kazancının fazla olması sebebiyle bu alanda oyunculuk yapmak isteyen ve oyunculuk Ajanslarına başvuran insanların sayısı çok ciddi oranda artmıştır.

Sezen Aksu'nun da dediği gibi gençlerin yarısı oyuncu, yarısı şarkıcı olmak istiyor. Oyunculuk keyifli ve güzel meslekler arasındadır. Son yıllarda dizilerin sayısının giderek artmasıyla seslendirme sektörüne paralel olarak seslendirmesi yapılan dizilerin sayısı da giderek artmıştır. Bundan 5-10 yıl öncesine nazaran oyuncular dizilerde oynadığı karakterleri yine kendileri seslendirmektedir. Hatta artık dizilerin sesli çekilmesi sebebiyle bu duruma da pek yer kalmamaktadır. Ama mesela bundan 5 veya 10 yıl önce oyuncular oynadıkları dizilerdeki karakterleri stüdyoya bizzat gidip seslendirmekte, eğer seslendirme mesleğinde tecrübe sahibi değillerse usta bir seslendirme sanatçısının o karaktere ses vermesiyle çekerlerdi. Hatta çoğu oyuncu kendi oynadığı karakteri kimin seslendirdiğini de bilmezdi. O sadece oyununu oynar, dizisini çekerdi.

O dizi seslendirme stüdyosun da seslendirilirken usta bir seslendirme sanatçısı oyuncunun oynadığı karakteri yeni baştan seslendirirdi. Bu neden böyleydi çünkü yazının başında söylediğim gibi seslendirme büyük oranda tekniğe ve pratiğe dayanmaktadır. Seslendirme yaparken aynı anda 8- 10 tane parametreyi saniyeler içerisinde kontrol etmek durumundasınız. Sözgelimi; stüdyoya girip kulaklığı taktığınızda, karşınızda monitör ve monitörde akan bir dizi, sizin seslendireceğiniz karakter ve onun orijinal sesi, kendi sesiniz, bir yandan karaktere oyun verme, bir yandan teksti takip etme, bir yandan teknik masadaki sesçi arkadaşı dinleme gibi bir çok parametre aynı anda sizin kontrol etmeniz gereken ve bunları gerçekleştirdikten sonra karakteri konuşmaya başlamanız gereken tamamen tekniğine dayalı bir durumdur dublaj. İşte bu alanda bu teknik yönünüzü geliştirmediyseniz eğer, seslendirme ve dublaj yapmanız pek mümkün olmayacaktır. Oyuncuların büyük bir kısmı seslendirme yapmadıklarından dolayı, oynadıkları karakterleri stüdyoya girip 3-5 saat seslendirme zahmetine yanaşmadıkları için bu durum seslendirme mesleğini icra eden usta seslendirme sanatçılarına kalmaktadır.

Ama dediğim gibi son yıllarda bu durum gitgide bozulmuş, diziler ve filmler artık sesli çekildiği için bu durum ortadan kalkmıştır. Ama mesela oyuncular seslendirmenin diğer alanları olan reklam seslendirmesi, tanıtım filmi seslendirmesi ve belgesel seslendirmelerin de bu alana ciddi anlamda yönelmiş ve bu alanlardan da kazançlar sağlamaktadırlar. Sözgelimi son beş yıldır profesyonel oyuncu olan kişilerin aynı zamanda sıklıkla reklam seslendirdiklerini de görmekteyiz. Örneğin Engin Altan Düzyatan ve İsmail Hacıoğlu gibi profesyonel oyuncular reklam seslendirmesi noktasında da kendilerini ispat edip bu alanda da çeşitli projelerde çalışmaktadırlar. Ama dublaj bunların hepsinden farklı olup çok büyük oranda tekniğe dayandığı için, sadece reklam ve tanıtım filmi seslendiren oyuncuların kolay kolay başaramadıkları bir alandır. Dublaj tamamen bu sektörde yıllardır yer alan dublaj ustalarının alanıdır. Onlara saygı duymalı ve bu alanı onların yıllardır olduğu gibi bundan sonra da kaliteli, nitelikli ve hızlı bir şekilde temsil etmelerini kolaylaştırmalıyız. Dublaj sektörü bu sayede yükselir ve ülkemiz diğer ülkelere nazaran yıllardır olduğu gibi yine kaliteden hızdan ve nitelikten ödün vermez...


Oyuncular ve seslendirme ücretleri, Oyuncular ve seslendirme ücreti, Oyuncular ve seslendirme fiyatları, Oyuncular ve seslendirme fiyatı, Oyuncular ve seslendirme ajansı, Oyuncular ve seslendirme dersleri, Oyuncular ve seslendirme kursları , Oyuncular ve seslendirme etiketleri hakkında bilgiler verildi.