alt etiket
Soru sor Silinen fotoğrafları kurtarma
PAPATJA AJANS SESMAX
Tıkla Soru Sor ; 24 saat içinde cevap ; Reklamlar ile sesini duyur markanı tanıtıt reklamını ünlü kişiler seslendirsin en iyi en seçkin seslerin farkını müşterilerinize duyurun Ajans Sesmaz farkı ile farkı yakalayın.

Haber seslendirmeleri

 Haber seslendirmeleri; seslendirmenin önemli kategorilerinden biridir. Özellikle radyolarda ve haber temalı kanallar da haber seslendirmelerine sıkça rastlarız. Buna seslendirme dilinde ''perfore'' adı verilir. Özellikle televizyon kanallarındaki haberleri izlerken spikerin haberi sunduktan sonra, ekrana haberin gelmesi ile görüntüyle beraber aynı anda haberi seslendiren kişiler vardır. Bunların yaptığı işe perfore adı verilir. Perfore okumak kolay gibi görünen ama tecrübe isteyen bir alandır. Özellikle televizyonlardaki haber temalı ulusal kanallar da bu işe ciddi önem verilir. Sözgelimi; yerel televizyon kanallarındaki haberleri izlerken perforelere  dikkat ettiğinizde acemilik ve amatörlük hemen göze çarpar. Ulusal haber kanalları haberleri seslendiren yani perfore okuyan kişilerin tecrübeli olmasını isterler. Özellikle NTV, A Haber ve CNN Türk gibi haber temalı kanalların perforelerini dinlediğinizde, diğer yerel kanalların perforecilerine nazaran ciddi okuyuş ve seslendiriş farkı gözlemlenebilir. Haber dili diye bir gerçek vardır ve özellikle yerel Tv kanallarındaki perforeciler, haberleri seslendirirken cümlelerin sonunda bir saniye kadar uzatırlar.

Sözgelimi; ''Cumhurbaşkanı Erdoğan Rakka operasyonu hakkında konuştu'' daki, konuş(tu) kelimesinin sonundaki ''tu'' hecesini bir saniye kadar uzatırlar. Bu durum amatörlük olarak görülür. Ama mesela NTV, A Haber, ve CNN Türk kanallarındaki perforecileri dinlediğinizde böyle bir hataya rastlayamazsınız. Bu alan da ustalaştıklarını ve çok iyi bir haber seslendirmesi gerçekleştirdiklerini görürsünüz. Bu anlamda ulusal haber kanalları kanal içi yayın akışını, program sunumları ve haberleri seslendirecek perforecileri, ciddi sınavlardan geçirirler. Bu alanda tecrübe sahibi olmalarını isterler. Haber kanalların da çok iyi derecede perfore okuyan konuşmacılar vardır. Örneğin A Haber kanalındaki Sinan Tatlı, A Haber'in kurumsal sesidir. Program sunumları, haber seslendirmeleri ve kanalın yayın akışını sıklıkla Sinan Tatlı seslendirir. Haber seslendirmeleri radyolarda da sıklıkla karşılaşabileceğimiz bir alandır. Özellikle radyolar da her saat başı haberler yayınlanır. Kısa süreli olan bu haberlerde, özellikle radyolar haber seslendirmesini bilen, okuyuşu iyi olan ve haber seslendirme diline hakim olan perforecileri tercih ederler.

Haber seslendirmesi kolay gibi görünen ama eğer bilmiyor ve tecrübe sahibi değilseniz amatörlüğünüzün hemen ortaya çıktığı bir alandır. Haber seslendirmesi de seslendirmenin diğer kategorileri gibi zamanla ve pratik yaptıkça tecrübe sahibi olabileceğiniz bir alandır. Özellikle radyolar da haber seslendiren konuşmacıları takip eder ve onları iyi bir kulakla dinlerseniz, haber seslendirmesi noktasında kendinizi geliştirebilirsiniz. Seslendirmenin her alanında olduğu gibi haber seslendirmesinde de iyi bir perforeci olmak istiyorsanız bol bol haber seslendirmelerini dinlemeli, bu anlamda bol bol pratik yapmalı ve hatta bazen kendi kaydınızı alarak çalışmalar yapmalısınız. Böylelikle kendinizi dinleme şansınız olur ve eksik, kusur ve hatalarınızı görme şansına erişirsiniz. Unutmayın seslendirmenin her kategorisi öncelikle uzun bir zaman dinleyerek, duyarak ve akabinde hangi alana yönelecekseniz bu alanla ilgili bol bol pratik, çalışma ve temrinler yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Konumuz haber seslendirmesi olduğu için, radyoların haberleri okuyan seslendirmecilerini sıklıkla dinlemenizi tavsiye ederim. Dediğim gibi kolay gibi görünen haber seslendirmeleri eğer kendinizi geliştirmemişseniz, amatörlüğünüzün hemen ortaya çıkacağı bir alandır. Sonuçta haber okuduğunuz için ülkenin gündemi ile alakalı kavramlara, kelimelere ve sıfatlara aşina olmalısınız.

Haber seslendirmeleri Bu anlamda bir veya iki gazeteyi sıklıkla takip ederek, gazetelerdeki haberleri sesli bir şekilde okuyarak, bilmediğiniz kelimelerin ve kavramların anlamlarını araştırarak haber diline aşina olabilirsiniz. Bu sayede haber diline hakim olacak ve zamanla iyi bir haber seslendirmesi performansı ortaya çıkaracaksınız. Ben de seslendirmeye ilk başladığım zamanlar da radyoda çalışan bir arkadaşımın yanına her gittiğim de haberleri seslendiren perforeci abileri pür dikkat dinler ve gözlemlerdim. Hatta bazen saat başı haberlerini okuduğum da olmuştur. Benim için gerçekten çok önemli bir deneyimdi. Sonrasın da reklam ve tanıtım filmi seslendirmesi noktasında kendimi geliştirdiğim ve bu alana yöneldiğim için haber seslendirmesi benim için hobi olarak kaldı. Ama eğer bir kanala özellikle haber temalı kanallara perforeci olarak iş başvurusu yapmak istiyorsanız bu anlamda kendinizi geliştirdikten sonra bu adımı atmanızı tavsiye ederim.

Özellikle haber temalı kanallarda kanalın perforecisi olursanız eğer, o kanalın programları, yayın akışı ve haber içi seslendirmelerini siz okursunuz. Unutmayın seslendirmenin her alanın da olduğu gibi haber seslendirmesi de bol bol pratik, alıştırma ve çalışma gerektirir. Eğer bu alanda kendinizi gerekli seviyede eğitir ve iyi bir haber seslendirmesi tecrübesi edinirseniz, herhangi bir haber kanalına perforeci olarak iş başvurusu yaptığınızda diğer başvurular arasın da hemen öne çıkacaksınızdır....