alt etiket
Soru sor Silinen fotoğrafları kurtarma
PAPATJA AJANS SESMAX
Tıkla Soru Sor ; 24 saat içinde cevap ; Reklamlar ile sesini duyur markanı tanıtıt reklamını ünlü kişiler seslendirsin en iyi en seçkin seslerin farkını müşterilerinize duyurun Ajans Sesmaz farkı ile farkı yakalayın.

Diksiyon

Aslında diksiyon çok önemli bir konudur. Zira diksiyon öyle bir iki aylık eğitimlerle geçiştirilecek bir konu değildir. Belki de diksiyon ömür boyu sürecek bir eğitim etkinliğidir. Çünkü doğumdan ölüme kadar konuşma eylemini gerçekleştirir dururuz. Konuşma olduğu sürece diksiyon da varlığını ve önemini sürdürecektir. Diksiyon sadece oyuncuların ve sanatçıların üzerinde durması gereken bir konu değildir. Aslında diksiyon her meslek grubundan insanların üzerinde önemli bir şekilde durması gereken, bu anlamda en azından temel diksiyon eğitimleri almaları gereken bir eğitim faaliyetidir. Zira kendini doğru ifade edebilme, kendini tam anlamıyla muhatabına anlatabilme, üzerin de çalıştığınız konunun muhatapları tarafından doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için iyi bir diksiyon her zaman hayat kurtarır.

Eğer dikkat ettiyseniz son yıllarda diksiyon üzerine çalışmalar ve eğitimler giderek artmıştır. Tv kanal çalışanlarının, gazetecilerin, oyuncuların, sanatçıların diksiyon eğitimleri almaları şart iken, son yıllarda giderek artan bir şekilde her meslek grubundan insanların da özellikle avukatların, doktorların, politikacıların da diksiyon noktasında özel eğitimler aldığını, bu anlamda kendilerini geliştirdiklerini ve diksiyon larını düzeltme noktasında çalışmalara katıldıklarını görmekteyiz. Çünkü konuşma faaliyeti bu meslekler de hiç olmadığı kadar önemlidir. Şehir toplumları özellikle kentlerde yaşayan insanlar iletişimin her an içinde bulundukları için diksiyonlarına çok  özen göstermek zorundadırlar. Diksiyon salt topluluk önünde konuşacak kişilerin veya bir yerde sunum yapacak olanların veya bir toplantıyı yönetecek olanların, oyuncuların ve sanatçıların alanı değil aslında her insanın üzerinde önemle durması gereken çok önemli bir konudur. Bu anlamda son yıllarda giderek artan bir şekilde diksiyon eğitimi veren kurslar, atölyeler ve birebir özel çalışmalar gerçekleşmektedir.

Hatta yine bu anlamda devletin bazı kurumları ve belediyeler insanlara ücretsiz olarak bu eğitim fırsatını sunmaktadır. İyi bir diksiyona sahip olmak bazen gerçek anlamda hayat kurtarabilir. Seslendirme ile ilgilenenlerinse kesinlikle ilk olarak diksiyon eğitimlerini tamamlamış olmaları lazım. En azından 3- 5 aylık temel diksiyon eğitimlerini tamamlamaları ve bundan sonra seslendirme mesleğine giriş yapmaları ve ondan sonra seslendirmenin inceliklerini öğrenmeleri gerekir. Zira seslendirme mesleğini yapmak istiyorsanız diksiyonunuz ve konuşmanız mükemmele yakın olmalıdır. Çünkü seslendirme konuşmanın bir nevi dansıdır. Dans ise ayakta yapılan bir eylemdir. Eğer diksiyonunuz iyi değilse ve konuşma kusurlarınız fazlaysa, dans etmeniz mümkün değildir. Bu anlamda diksiyon eğitimini tamamladıktan sonra seslendirmeye giriş yapmanızı tavsiye ederim.

En azından temel olarak 3-5 ay diksiyon eğitimini almalısınız. Aslında şöyle bir baktığımızda bu eğitimin de yeterli olmayacağını söylememiz abartı olmaz. Dediğim gibi diksiyon ömür boyu süren bir eğitim etkinliğidir. İnsan zaman zaman konuşmada hatalar, kusurlar ve takılmalar yaşayabilir. Bu çok normal bir şeydir. Onun için sürekli diksiyonuna dair, konuşmasına dair, kendinde gördüğü ve gözlemlediği hataları en kısa sürede düzeltme yoluna gitmelidir. Biz seslendirmenler olarak, sürekli diksiyon noktasında yeni çıkan kuralları takip etmekteyiz. Dilimize yeni giren yabancı kelimelerin kendi dilimizde nasıl söylendiklerini ve yazıldıklarını öğrenmekte ve bu anlamda Türkçe'ye yeni giren bu yabancı kelimelerin dilimizde nasıl telaffuz edildiklerini öğrenip, uygulamada bunları doğru bir şekilde kullanmaktayız. Sonuçta dil sürekli gelişen, değişen ve evrilen bir olgudur.

Dil canlı bir organizma gibidir. Onun için bu anlamda diksiyon eylemi her zaman üzerinde önemle durulması gereken, ciddiyetle ele alınması gereken ve yaşam boyu süren bir etkinliktir. Hele hele seslendirme mesleği ile uğraşanlar, diğer meslek gruplarına nazaran diksiyon konusuna azami dikkat etmelidirler. Son söz olarak, diksiyon olgusunu sevmenizi ve bu anlamda kelimelerin dostunuz olmasını tavsiye ederim. Türkçe'ye dair yeni kuralları, çekimleri, fiilleri, ayrı yazılması ve söylenmesi gerekenleri ve benzeri tüm kuralları bilmelisiniz. Bu sayede seslendirme mesleğinde hızlıca ilerleyeceğinizi garanti edebilirim. Unutmayın diksiyon seslendirmeye girişin ilk kapısıdır. Eğer bu kapıyı güzel bir şekilde açar ve sorunsuz bir şekil de geçerseniz diğer basamakları geçmeniz daha hızlı ve kolay olacaktır...


Diksiyon dersleri,  Diksiyon dersleri eğitimi ,  Diksiyon seslendirme,  Diksiyon okuma,  Diksiyon dersi alma,  Diksiyon İstanbul,  Diksiyon dinleme,  Diksiyon dersi fiyatları,  Diksiyon nedir ,  Diksiyon öğrenmek istiyorum  gibi çeşitli etiketleri sizlere sıraladık.