ASETİLEN LAMBASI

ASETİLEN LAMBASI

ASETİLEN LAMBASI

suya üzerlerinde transdüktörler ya da MİKROFON taşıyan şamandıralar yerleştirmek için de kullanılır. Bu aygıtlar. geri yansıyan vuruları helikoptere ya da yakındaki donanma gemisine gönderir. 1960'larda çok uzaktaki denizaltıları bile saptama amacıyla, A.B.D.denız kıta sahanlığı boyunca, milyonlarca watt'lık ses enerjisi yayan çok güçlü transdüktörler yerleştirilmiştir Gemi. helikopter ya da deniz dibindeki sonar üniteleri, pasif türde de olabilirler. Bunlar ses yayınlamak yerine, su altındaki denizaltıların motor ve pervanelerinden çıkan gürültüyü 'dinlerler'. Bugünkü sonarların yetersiz yanlarından biri, so!lar ne kadar gelişmiş olursa olsun, saptanan nesneyi salt bir ışık parlaması ya da grafik üstünde siyah bir nokta olarak göstermesidir (cismin ayrıntılı bir resmini vermez). Bununla birlikte araştırmalar, önceleri yalnızca havada LASER ışınıyla kullanılan HOLOGRAFİ yöntemiyle ve ses dalgalarıyla, ayrıntılı görüntüler elde edilebileceğini göstermektedir. Bir başka yöntem de, uzun bir transdüktör hattı oluşturmaktır. Böyle bir hattın ürettiği sinyal demetinin inceliği, hattın uzunluğuyla artar. ama bu da geminin boyuyla sınırlıdır. Bunu aşmak için, gemi, örneğin 300 m'lik bir mesafe katederken, ses vurularını uzun aralıklarla iletecek tek bir transdüktör kullanılabilir. Bu 300 m uzunluğunda bir sinyal demetiyle aynı etkiyi yapar.

bu para çoktur ve örneğin pille çalışan bir bisiklet lambasından daha pahalıya gelmektedir. Öteki sakıncaları da, lambanın yaydığı kötü koku ve püskürtücünün sık sık karbon birikintileriyle tıkanmasıdır. Asetilen, karbon dioksit ve su oluşturarak tümüyle yanmalıdır, ama alev kötü ayarlanmış ve yeterince sıcak değilse, saf karbon oluşumuna yol açar. Kapta ise kireç birikintileri oluşur ve belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Bütün bu sorunlara karşın, asetilen lambaları güçlü bir ışık verirdi ve otomobillerle bisikletlerde kullanımı kalktıktan sonra da, ışık kaynağı olarak, endüstride kullanımını sürdürdü. Amerika Birleşik Devletleri'nde bazı kentlerin sokak aydınlatmasında, daha çok bilinen kömür gazı (havagazı) yerine asetilen kullanılırdı. 1909 yılında 290 A.B.D. kenti böyle ayd ınlatılıyordu.

Etiket: ASETİLEN LAMBASI

Bu içerik sizi rahatsız ediyor ise ve kaldırılmasını istiyorsanız öneri şikayet bölümünden bize ulaşabilirisiniz. Tıkla bildir.


|| 23 02 2017 Şubat Perşembe